Táto recenzia bude prezentovaná očami užívateľa prechádzajúceho z iPhonu 12 / 12 Pro na iPhone 13 Pro. To znamená, že vám tu nebudem vykladať o tom aký je iPhone úžasný, na to si nájdite nejaké iné zdroje. Alebo si nejaký iPhone, pokojne aj starší kúpte ak ste ho ešte nemali.
Kamera – objektívy / čočky
Na úvod ešte uveďme, že iPhone 12 / 12 Mini a 13 / 13 Mini sa líšia od 12 Pro / 12 Pro Plus a 13 Pro / 13 Pro Plus tým, že Pro verzie majú jednu čočku naviac, konkrétne teleobjektív s dvojnásobným (12 Pro / 12 Pro Plus), resp. trojnásobným (13 Pro / 13 Pro plus) optickým zoomom – teda priblížením.

Najvýraznejšia inovácia prebehna práve v tejto časti zariadenia, konkrétne kamery. iPhone 13 / 13 Pro má nové, už na pohľad omnoho mohutnejšie čočky fotoaparátu.

Ultra – širokouhlý objektív
Azda najväčší „krok vpred“ je práve u tohto objektívu, ktorého sveteľnosť je od tejto generácie na úrovni, kedy sa sním dá snímať aj za horších svetlných podmienok, čo u predchodcu ešte nebolo možné. Koeficient sveteľnosti bol znížený z f/2.4 na f/1.8 (čím menšie číslo tým väčšia priepustnosť svetla).

Stredný objektív – „Širokouhlý“
Tu bola sveteľnosť iba jemne upravená z f/1.6 na f/1.5 avšak vďaka novému procesoru A15 Bionic môže byť obraz ešte viac v reálnom čase upravovaný, resp. dolepšovaný umelou inteligencioiu.

Teleobjektív / Zoom
Ako bolo už zmienené, bol navýšený optický zoom z 2x na 3x, bohužial zásadne utrpela sveteľnosť čo je na škodu veci podľa mňa z f/2.0 máme po západe slnka absolútne nepoužiteľných f/2.8. Apple to „vyriešilo“ tak, že ak za zhoršených svetelých podmienok vyberiete v menu Zoom 3, teda telefoto – iPhone vás oklame tým, že zostane vlastne na strednom „širokouhlom“ objektíve a zazoomuje digitálne. Čiže tak či onak – nevyfotíte takto nič iba guču šumu / tmy.
Optická stabilizácia
Veľmi dobrou správou je, že objektív (pravdepodobne iba ten stredný – širokouhlý) disponuje (aj) mechanickou opticou stabilizáciou priamo na senzore – tzv technológia „Sensor-Shift“, čo vo výsledku zaručuje pomerne dosť stabilné video a ostré fotografie.

Nočný režim
Nočným režimom na fotografovanie (nie na video) disponujú všetky tri objektívy.
Makro
Stredný (širokouhlý) objektív disponuje makro režimom a môžete tak zblítzka fotografovať objekty od 2cm. Môžete tak odfotografovať lupene kvetov, štruktúru listu, zväčšiť omrvinku na stole, atď.
Selfie kamera – sklamanie
Sklamanie zo selfie kamery je na mieste, pretože zostala parametrovo na presne tých istých hodnotách ako minulý rok, čo je vzľadom na dobu Instagramových selfíčok podľa mňa na škodu veci. Radšej by som uvítal zachovanie rovnakej veľkosti „notchu“ – výrezu v obrazovke, ktorý od minuloročných modelov mierne „schudol“.
Cinematic (filmový) režim
Apple prvý krát predstavilo filmový režim pri Pro modeloch. V ňom môžete po nahratí videa dodatočne upravovať fokus na objekty / tváre. Tým môžete vytvárať akýsi filmový efekt preostrovania medzi postavami. Napríklad podľa toho, ktorá práve rozpráva. Funguje to aj v „automatickom“ režime, kedy umelá inteligencia za vás rozhodne, ktorý objekt je focusovaný. Samozrejme fokus môžete následne upraviť po nantočení videa v editore. Tento režim však funguje iba vo FullHD rozlíšení a úprimne sám neviem pre koho je určený a načo je to dobré.

Telo telefónu a váha
Zadná strana je príjemne matná a menej sa šmýka v ruke. Váha je o 15g vyššia ako pri predchádzajúcom Pro modeli (189g -> 204g), prípadne o 10g pri nePro modeli 164g -> 174g.
Dynamická obnovovacia frekvencia obrazu
Po prvý raz disponuje iPhone, iba vo verzii 13 Pro / 13 Pro Max displejom s obnovovaciou frenvekciou až 120 Hz. Doteraz mali iPhony už dlhé roky iba pevnú obnovovaciu frekvenciu 60 Hz. Navyše Apple predstavil tzv. technológiu ProMotion, ktorá umožňuje v reálnom čase meniť obnovovaciu frekveciu podľa toho, čo displej zobrazuje. Podobnú technológiu poznáme z hodiniek Apple Watch (série 5 a vyššia (?)), kedy displej hodiniek je non-stop rozvietený, avšak frekvencia obnovy je na nízkej úrovni až pokiaľ sa hodinky „nezobudia“, vtedy sa frekvekcia zvýši. Rovnako tak na iPhone pri hrách a povedzme scrollovaní obrazovky sa frekvencia zvýši, pri statickom obraze naopak zníži. Užívateľ by tak mal dostať pocit veľmi hladkého pohybu obrazovky, v praxi som si to však bohužiaľ nevšimol. Samozrejme, ide o môj subjektívny pocit.

Reverzné nabíjanie: NIE
Celkom by som uvítal krok reverzného nabíjania. Mohli by ste tak položiť napríklad Apple Watch na zadnú stranu iPhonu a dobiť tak hodinky z batérie telefónu. U konkurencie je to už viac generácií bežná vec, u Apple sa tak skoro asi nedočkáme. Rovnako tak USB-C rozhranie, ktoré Apple ako tvrdohlavé dieťa rok čo rok odmieta implementovať. Aj napriek tomu, že niektoré verzie iPadov už miesto konektoru Lightning USB-C rozhranie dostali a fungujú tak výborne.

Batéria s poriadnou výdržou
Dôvodom vyššej hmotnosti je ak fakt, že kapacita batérie bola navýšená z 2815 mAh na 3095 mAh. Telefón vydrží naozaj dlho, ak ho nepoužívate intenzívne, trúfam si povedať, že pokojne aj 2 dni.
Bezdrôtové nabíjanie
iPhony už druhú (?) generáciu disponujú MagSafe bezdrôtovým nabíjacím rozhraním o 15W rýchlosti nabíjania. Súčasťou technológie MagSafe je magnet na zadnej strane zariadenia, ktorý udrží telefón v kompatibilnej nabíjačke bez nutnosti ďalšieho držiaka. Čo je veľmi praktické napríklad v aute – telefón priložíte, magnet zaklapne presne na miesto dobíjania. Telefón tam pevne drží a zároveň sa dobíja.

Prečo som sa ja rozhodol pre iPhone 13 Pro?
Zariadenie som kúpil v preverení iPhone 13 Pro 512GB (link na Alzu), prechádzal som z iPhone 12 (link na Alzu) z týchto dôvodov:
- teleobjektív
- pre portrétne fotografie
- ale najmä ak doplnok ku akčnej kamere s ktorou vlogujem, s týmto objektívom môžem snímať niečo čo sa deje ďalej odomňa – akčná kamera totiž sníma iba prvých cca 20 metrov – potom je všetko veľmi maličké
- mechanická optická stablizácia obrazu
- vylepšené čočky celkovo – rozdieľ vo videu môžete nájsť vo video recenzii
Leave a Comment