Domovská stránka » Blog Page » Kompletný sprievodca cestou na letisko Viedeň / Budapešť

Kompletný sprievodca cestou na letisko Viedeň / Budapešť

Leto 2022 práve začalo a opatrenia pandémie Covid-19 sú takmer úplne zrušené.  A tak nás pravdepodobne konečne po 2 rokoch čaká dovolenka. Verím, že sa tešíte. 

Viaceré letecké spoločnosti oznámili už pred letnou sezónou, že táto bude pre nich veľmi náročná. V leteckej doprave je po skončení pandémie málo zamestnancov a iných dôležitých zdrojov. Preto ak budete cestovať lietadlom, pripravte sa, že môžu nastať komplikácie.

Pre mňa samotného, aby som si dôležité informácie našiel, ale aj pre vás som preto vytvoril tento kompletný manuál cestovania lietadlom. Nájdete tu informácie od samotného pobalenia kufrov až po to, ako sa dostať z cieľového letiska na váš hotel.

Batožina

Príručná batožina

Príručná batožina je tá, ktorú so sebou beriete na palubu až k vášmu sedadlu v lietadle.

Rozdeľuje sa na:

  • Osobná batožina (Personal Item) – tú máte vždy v cene letenky a počas letu je umiestnená pod sedadlom pred vami
  • Palubná batožina (Cabin Bag) – táto batožina nie je v cene letenky pri nízkonákladových leteckých spoločnostiach (WizzAir, RyanAir, EasyJet,..) a vždy je v cene letenky pri klasických leteckých spoločnostiach (Austrian, Lufthansa, British Airwaves, Emirates, Qatar, …)

Podaná (odbavená) batožina (Checked bagagge)

Podaná (odbavená) batožina s vami necestuje na palube ale je potrebné ju „čeknúť“ – t.j. odnieť na letisku na check-in okienko (nižšie vysvetlené). Batožina potom od check-in okienka putuje po páse až do nákladného priestoru v podpalubí lietadla s ktorým poletíte.

Rozmery a váha batožiny (A POZOR DÔLEŽITÉ: TEKUTINY!)

Ak cestujete iba s príručnou batožinou (teda žiadna Podaná (odbavená) batožina), všetky tekutiny, ktoré so sebou ponesiete do lietadla musíte mať v nádobách maximálne 100ml veľkých a mali by mať na sebe označenie veľkosti.

Ak cestujete aj s podanou batožinou (Checked bagagge), môžete do nej dať tekutiny v ľubovoľnom množstve, pozor však na to, aby sa vám nevyliali / nerozbili. Letiskový pracovníci batotžinu (bohužiaľ je to tak) často doslova hádžu.

POZOR: To, že máte evidentne v nádobe menej tekutiny ako 100ml ale nádoba má viac ako 100ml je problém. Údaj na nádobe je totiž rozhodujúci. Musí byť 100ml alebo menej.

Zakázané predmety v batožine

  1. Zakázané predmety v príručnej batožine: https://www.cestujlevne.com/blog/zakazane-predmety
  2. Zakázané predmety v odbavenej batožine: https://www.cestujlevne.com/blog/zakazane-predmety

Cesta na letisko

Bratislava

1)  Verejnou dopravou

Do Bratislavy sa dostanete asi najlepšie vlakom či autobusom. Ja preferujem vlak, pretože sa tam môžete najesť, vycikať, dať si kávu či prejsť sa.

Z hlavnej vlakovej stanice ide cez deň cca každých 8 minút autobus č. 61, lístok kúpite cez SMS alebo v automate na zastávke. Nezabudnite si ho označiť po vojdení do autobusu.

2) Vlastným autom / niekto ma zavezie

Priamo pred hlavným vhodom letiskovej haly je možné parkovať krátku dobu zdarma (myslím, že 10 minút).

3) Prepravné služby na letisko

Zatiaľ som nevyužil, neviem poradiť, ak viete o niekom spoľahlivom, ozvite sa – najlepšie na môj Instagram @ondreywalker alebo e-mailom na ondreywalker zavináč gmail bodka com.

Viedeň

1)  Verejnou dopravou

Do Bratislavy sa dostanete asi najlepšie vlakom či autobusom. Ja preferujem vlak, pretože sa tam môžete najesť, vycikať, dať si kávu či prejsť sa.

Z Bratislavy na Viedeňské letisko je to najlepšie autobusom, ktorý ide priamo na letisko. Autobus ide minimálne každú hodinu z pod mosta SNP (tiež), ale ideálnejšie to bude po novom z autobusovej stanice Nivy. Na autobusovú stanicu sa dostanete najlepšie taxíkom – odporúčam využiť taxík Bolt (zaplatíte cca 3-5 Eur). Vopred vidíte cenu takže vás nemá kto obabrať.

Alebo sa tiež viete dopraviť z vlakovej stanice na autobusovú MHD-čkou. Konkrétne trolejbusom č. 40, počítajte s tým, že v exponovaných dňoch po príchode rýchlika sa nemusíte vmestiť do prvého trojlebusu.

Pri nástupe do autobudu sa ale pre istotu opýtajte, či ide na Viedeňské letisko. Pozor: Autobusy odtiaľto chodia aj na Bratislavské letisko. Takže pozor, nie je letisko ako letisko ;).

Lístok stojí 12-17 Eur a kúpite ho u vodiča alebo online (Flixbus / RegioJet / Slovak Lines).

2) Vlastným autom / niekto ma zavezie

PRO TIP: Ak si rezervujete na viedeňskom letisku parkovisko 4 a viac hodín vopred, získate na pobyt nad 5 dní 20% zľavu. Pozor, vychádza to lacnejšie aj na 4 dni, takže ak idete na 4 dni, vyplňte 5 a viac dní a potom jednoducho opustíte parkovisko skôr.

3) Prepravné služby na letisko

Zatiaľ som nevyužil, neviem poradiť, ak viete o niekom spoľahlivom, ozvite sa – najlepšie na môj Instagram @ondreywalker alebo e-mailom na ondreywalker zavináč gmail bodka com.

Budapešť

1)  Verejnou dopravou

Do Bratislavy sa dostanete asi najlepšie vlakom či autobusom. Ja preferujem vlak, pretože sa tam môžete najesť, vycikať, dať si kávu či prejsť sa.

Následne vám nadväzuje vlakový spoj priamo z Bratislavskej hlavnej vlakovej stanice do Budapešti.

Z vlakovej stanice v Budapešti som, priznám sa úprimne a na rovinu, ešte nešiel verejnou dopravou na letisko. Odporúčam otvoriť Google Maps, zadať cieľ a nastaviť verejnú dopravu. Ak to bude príliš komplikované, vždy sa dá zavolať taxík – odporúčam Bolt, ktorý taktiež v Budapešti funguje. Vopred vidíte cenu takže vás nemá kto obabrať.

2) Vlastným autom / niekto ma zavezie

  • Odporúčam ísť po diaľnici ak ste z rovnakého smeru ako ja (Trenčín-Bratislava-Budapešť), diaľničná známka: https://ematrica.nemzetiutdij.hu/en
  • parkovanie letisko Budapešť: https://parkolo.bud.hu/en/
  • ak vás iba niekto vezie, tak k príletovej hale je parkovanie na 10 minút zdarma – navigujte sa na odlety/Departures – ikonka vzlietajúceho lietadielka.

PRO TIP: Ak si rezervujete na budapeštianskom letisku parkovisko 24 a viac hodín vopred, získate zľavu. Nakoľko parkovanie tu je výrazne lacné (oproti Viedni napr.), zvážte či nezaplatíte až pri odchode. Parkovné s online zľavou je totiž nevratné.

Orientácia na letisku

Dôležité odkazy:

Post navigation

Leave a Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *